Open Menu

Pořádali jsme netradiční freedivingový závod

Zajímavou podívanou zažili návštěvníci Aquapalace Praha v sobotu 12. listopadu, kde se v potápěčské jámě konal druhý ročník netradičních závodů v potápění na nádech Apneaman Static Challenge. Závodilo se v disciplíně statická apnoe, pro kterou organizátoři připravili velmi netradiční pravidla.

 

 

Letošního, v pořadí již druhého ročníku závodů se zúčastnila špička českých i zahraničních atletů. Závod si nenechala ujít mistryně světa CMAS Gabriela Grézlová, která je držitelkou světového rekordu ve statické apnoi 8:33 minuty. Vidět jste mohli i loňského vítěze Martina Valentu, držitele národního rekordu 9:05 minuty. Ze zahraničních freediverů přijal pozvání legendární Umberto Pellizari a světoví rekordmani Branko Petrovič spolu s Mateuszem Malinou. Celou akci pořádal pražský klub nádechového potápění Apneaman.cz ve spolupráci s Aquapalace Praha pod záštitou freedivingové asociace Aida.

 


Bylo na co koukat

Celá akce se promítala on-line na webu Aquapalace Praha a také na obrazovkách v areálu akvaparku, a tak návštěvníci Vodního světa o nic nepřišli. Akci moderoval Honza Smetana, oblíbený moderátor známý z České televize. Diváci měli možnost nahlédnout přímo do potápěčské jámy v paláci Relaxu, a sledovat tak neuvěřitelné výkony závodníků ve freedivingu. Dokonce někteří návštěvníci z řad veřejnosti si vyzkoušeli, jaké to je nedýchat pod vodou, a to v rámci soutěží pro dospělé i děti.

 

Statická apnoe s netradičními pravidly

Víte, co znamená statická apnoe? Jedná se o bazénovou disciplínu freedivingu, kdy se potápěč pokouší o co nejdelší zádrž dechu pod vodou v klidové poloze. Měří se maximální dosažený čas, jehož takto sportovec dosáhl. A jaká byla netradiční pravidla pro závod Apneaman Static Challenge? Tady jsou některá z nich: freediver musel mít ponořené celé tělo a statická apnoe probíhala v hloubce čtyři metry. Warm up příprava byla povolena pouze na souši, závodníci mohli mít pouze plavky, žádnou jinou výbavu. Startovalo se po dvojicích a čas startu závodníka byl vybírán náhodně. Rozhodně nešlo o nic jednoduchého.

 

 

Známe vítěze

První místo v Apneaman Static Challenge 2016 v kategorii mužů letos získal Mateusz Malina z polského týmu Limitless výkonem 7:52 minuty. Druhý se umístil Martin Valenta z českého Apneaman týmu s časem 5:36 minuty, třetí místo patří Davidu Venclovi s výkonem 5:06 minuty opět z týmu Apneaman. V kategorii žen připadlo letos první místo Agnieszce Kalske z polského Freebody týmu s časem 4:10 minuty, druhé místo patří Barboře Ivanské z českého Apneaman týmu s výkonem 3:33 minuty. Třetí místo obsadila Alena Konečná ze stejného týmu s časem 3:11 minuty. Všem srdečně gratulujeme!

 

V čem je kouzlo freedivingu

Martin Zajac, zakladatel Apneaman.cz, o freedivingu říká: „Jedinečnost spočívá hlavně v pocitech. Každý někdy zkoušel zadržet dech a zná pocit silného nutkání k nádechu. V tomto bodě se většina lidí bez zkušeností spontánně nadechne, protože nepříjemné pocity jim navodí jakýsi stav ohrožení. Pokud však absolvujete třeba alespoň základní kurz freedivingu, zjistíte a ověříte si, že v tom okamžiku máte k dispozici ještě hodně času. Můžete tedy s klidem pokračovat v ponoru. To samozřejmě vyžaduje trénink a nejlépe hned od začátku odborné vedení. Kouzlo a jedinečnost freedivingu tkví v tom, že výkon je závislý jen a pouze na vás. Apneista je v daný okamžik na daném místě sám, je prostě tady a teď! Vyžaduje to stoprocentní soustředění na bytí v přítomném okamžiku, na vnímání vnitřních pocitů a stavů, na práci s nimi, ale také na vnímání vnějších podmínek.“

 

 

Zpět

Partneři