Disciplíny ve freedivingu

Freediving je oficiální sport s federacemi, mistrovstvími světa a sety světových rekordů. Na první pohled se to třeba nezdá, ale disciplín ve freedivingu je docela dost! A protože se s většinou z nich setkáš na svém kurzu freedivingu, je dobré v nich mít přehled. Pojďme se na ně tedy podívat, od těch známých a závodních po ty speciální, „archaické“.

Bazénové disciplíny

 

Disciplíny freedivingu můžeme rozdělit na hloubkové a bazénové. V bazénových disciplínách nám (většinou) jde o to, abychom na jeden nádech uplavali co nejvíce metrů pod vodou. Těmto disciplínám se říká dynamická apnoe, a mají různé variace:

 

DYN neboli Dynamic with fins: ponor se provádí buď s monoploutví nebo s bifinami

DYNB neboli Dynamic Bi-fins: ponor se provádí se dvěma ploutvemi

DNF neboli Dynamic No Fins: ponor se provádí bez ploutví, užívá se speciální technika prsou

Další bazénovou disciplínou je tzv. STA (Static Apnea), během které leží potápěč ve vodě obličejem dolů a zadržuje dech s cílem vydržet co nejdéle.

 

Zajímavost: Gabriela Grézlová, bávalá závodnice a členka Apneaman týmu, je ve statice třínásobná mistryně světa v disciplíně a dvojnásobná světová rekordmanka. V roce 2015 vytvořila světový rekord CMAS s výkonem neuvěřitelných 8 minut 33 vteřin! 

CMAS bazénové disciplíny

 

Federace CMAS má dále disciplíny, které jsou jakousi fúzí apnoe a finswimmingu:

 

Speed 100: závodník na nádech pod vodou co nejrychleji uplave 2×50 metrů s monoploutví.

Endurance: princip je stejný jako u Speed 100, jen s vyšším počtem 50 metrových úseků (8×50, 16×50).

Hloubkové disciplíny

 

U hloubkových disciplín je pochopitelně cílem potopit se co nejhlouběji na jeden nádech. Provozují se podél lana, ke kterému je potápěč připojen pomocí speciálního úvazku. Na kurzech i závodně se dnes běžně provozují tyto disciplíny:

 

FIM neboli Free Immersion: potápěč má kontakt s lanem, rukama se za něj přitahuje

CNF neboli Constant No Fins: potápěč se nedotýká lana, ponor se provádí bez ploutví a využívá se technika prsou

CWT neboli Constant Weight: potápěč provádí ponor buď s monoploutví nebo dvěma ploutvemi

CWTB neboli Constant Weight Bifins: potápěč provádí ponor s dvěma ploutvemi (bifinami)

Sled

 

Sled je speciální zařízení, takové „podvodní sáně“, které za freedivera zbaví fyzické námahy při sestupu i výstupu – všechnu tuhle práci v podstatě odvedou za něj.

 

Mimo závody se praktikují a dělají rekordy v disciplíně Variable Weight (VWT), kdy potápěč sestupuje do hloubky pomocí sledu, a zpět se dostává vlasními silami, a No-Limits (NLT), kdy se potápěč dostane nahoru i dolu kompletně za pomoci sledu.

Skandalopetra

 

Disciplína s antickým původem. Řečtí lovci hub kdysi k usnadnění sestupu použili kámen, ke kterému přivázali lano, a druhý potápěč je následně za lano vytáhl zpět na hladinu. Na velkých závodech se s ní nesetkáš, ale existují samostatné závody zaměřené na skandalopetru.

Tak, to jsou všechny disciplíny freedivingu! Věříme, že po přečtení našeho článku se z tebe stal/a expert/ka na podstatnou část freedive terminologie.

 

Přejeme plno dechberoucích zážitků

team Apneaman